Miks kipume unustama unenägusid?

miks-kipume-unustama-unenagusid

Hilja õhtul magama heites, ei oska me iial ette näha, milliseid unenägusid me sel ööl näeme. Tihti näeb inimene unes seosetuid situatsioone ning imelikke sündmusi, kuid vahel ilmuvad meie unenägudesse ka tuttavad inimesed ning kohad. Miks aga me neid unenägusid hommikul vaid hägusalt mäletame?

 

Pea pooled ilukirjanduslikud teosed on loodud unenägudes nähtud sündmuste alusel. Olgu selleks seiklus džunglis, meeleolukas õhtu kasiino või ööklubi ruumides või ärevust tekitav kohtumine vaenlasega - iga unes nähtud sündmus võib pakkuda palju kõneainet ning ideid uue teose loomiseks. Unenägudes nähtud sündmused aga võivad pakkuda ka nii nimetatud deja-vu effekti. See tähendab, et varasemalt unenäos nähtud sündmus sarnaneb päriselus juhtunud sündmusele. 

 

Enamus unenägudest toimuvad REM une ajal. Rapid Eye Movement (eesti keeles kiiresti liikuvate silmade) ajal on kehaline ning ajuline tegevus kõige kiirem. Inimese aju analüüsib päeva jooksul ammutatud informatsiooni ning talletab vaid kõige tähtsama. Psühholoogide andmetel on unenäod ideaalne võimalus probleemide ning muredega toimetulekuks. Unenägude ajal analüüsitav informatsioon aitab vaimse tervise heaoluks luua ohutu keskkonna, kus on võimalik läbi mõelda kõik tehtavad otsused ning tehtud valikud. 

 

REM uni hõlmab inimese põhiunest keskmiselt 20%, 80% ülejäänud unest on raske uni, mille ajal inimese silmad liiguvad laugude all minimaalselt ning hingamine on tasane ning sügav. Kuna REM une ajal näeb inimene peamise osa oma unenägudest, ärgatakse ka sel perioodil enim. Need, kes ärkavad ööseti tihti, mäletavad unenägusid ka kõige selgemini. Siiski kaks tundi peale ärkamist, hakkavad aga enamus unes nähtud detaile ununema. 

 

Miks me siiski unustame oma unenäod?

Unenägude mäletamine võib olla märk probleemidest ajukeemias ning hormoonide eraldusmisest. MCH ehk hemoglobiini alamliik aitab ajus toota neuroneid, mille aktiveerimisel aju ei salvesta uut informatsiooni. REM une ajal on aga MCH tegevus kõrgem kui tavaliselt ning sel juhul ei salvesta aju unenägudega seotud juhtumeid. Isegi kui unest ärgates mäletame unenägu selgelt, neuronid teevad oma töö ning mõne tunni jooksul enamus unes nähtud vaateid hääbuvad. 

 

Tegemist on ajule mõeldud simulatsiooni või isegi treening võttega, kus päeva jooksul ammutatud informatsiooni on võimalik ohutult kehale ning vaimsele tervisele analüüsida. Sundmõtete likvideerimiseks ning psühholoogiliselt terveks saamine ei juhtu ühe öö jooksul ( eriti siis kui inimene põeb depressiooni või ärevust). Nende tunnustega inimene siiski mäletab unes nähtud tegevusi ning tutvusi eriti eredalt. Üheks põhjuseks on kindlasti tihe öösel ärkamine, sest uni on tänu ajus toimuvatele sündmustele häiritud. 

 

Kuidas vältida unenägude unustamist?

 

  1. Pane voodi kõrvale paber ja pliiats ning 90 sekundi jooksul peale ärkamist kirjuta üles kõik mida unenäost mäletad.
  2. Ärge kasutage unerohtu või mõnda teist uinumiseks mõeldud rohtusid. 
  3. Proovi kiiresti uuesti magama jääda, vaid nii võib unenägu jätkuda.

 

Milliseid unenägusid on kasulik unustada?

Kindlasti on luupainajad kõige õudsam unenägude liik, sest nendest ärkamine ning taastumine võib juhtuda mõne tunni või isegi päevi hiljem. Luupainajad on hirmu tekitavad unenäod, kus inimest häirivad nii temale ohtu omavad faktorid kui ka sündmused. Unes kukkumine võib omakorda kaasa tuua voodis võpatamise, kus niisama lisaks hirmule mängib omakorda mängu ka foobia. 

 

Loading